Розробка уроку 1
6 клас
Тема: Прикметник як частина мови.
Мета: поглибити і систематизувати знання
учнів про прикметник, сематико-граматичні властивості; синтаксичну роль; формувати вміння вживати прикметники в усному та письмовому мовленні; розвивати пам’ять, увагу, творчі здібності, аналітичне мислення, зв’язне мовлення; виховувати повагу до рідної землі, метаринської любові.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок поетичного слова
Обладання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця “Прикметник як частина мови”; схема “Знати, вміти, цінувати”, роздатковий матеріал.
Перебіг уроку
- Організаційний момент
- Актуалізація опорних знань учнів
Сьогоднішній урок мені хотілося б розпочати із загадки.
Всі на світі добре знають,
Що предмет я означаю,
- Хто чи що, - ви запитайте
І про мене все дізнайтесь.
Я істота й неістота:
Парта, зайчик, дошка, котик
Маю рід, число, відмінок
І чотири аж відміни
Хто я?
Знайте достеменно:
Називаюсь я …(іменник)
Слово вчителя.
Так, саме іменник ми з вами нещодавно вивчили, а тепер переходимо до вивчення наступної частини мови.
III. Мотивація навчальної діяльності
- Інтерактивний метод “Кіт у мішку”
Учитель демонструє намальований мішок, закритий смугами паперу.Смуги по черзі знімаються, відкриваючи написи. Учні повинні відгадати сховане поняття.
- Ця частина мови найчастіше в реченні виступає означенням та присудком.
- Змінюється за родами, числами і відмінками.
- Називає ознаку предмета
- Відповідає на питання Який? Чий?
- Відгадка – прикметник.
IV. Оголошення теми, мети, завдянь уроку.
Справді, сьогодні ми разпочинаємо вивчення теми ”Прикметник” і протягом уроку з’ясуємо лексичне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметника
Тема ця хоч непроста, та для вас цікава,
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння та оповідання,
І пісні й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку запишіть, будь ласка.
(Л.Швед)
Знати Вміти Цінувати
Морфологічні ознаки Розрізняти прикметники, Багатство мови, її красу
Прикметника використовувати іх у
мовленні
? Як ви думаєте, чому ж одразу після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови?
За кількістю слів, які людина використовує, прикметник посідає третє місце (після іменника і дієслова).
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
- Робота з таблицею “Прикметник як частина мови”(Додаток №1)
- Користуючись таблицею, сформулюйте й озвучте правило
Прикметник – це …
Наприклад, …
- Пошукова робота (Додаток №2)
Завдання:
а) Знайдіть у поданому тексті прикментники, випишіть їх у зошит.
б) Диференційоване завдання.
Визначте рід, число, відмінок виписаних прикметників.
Це частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайся в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля - ласкава, люба,рідна,
а сонце – щире, золоте,
а небо – лагідне, погідне,
життя – прекрасне,золоте.
а очі в мами – добрі,ніжні,
а голос – чистий і дзвінкий,
а руки – теплі і надійні,
а погляд – сонячний,ясний.
Квіти у полі – білі, сині, червоні,
жовті, голубі.
Хмарки у небі – швидкокрилі,
весняні, літні, зимові
Усі ознаки називає
Прикметник як частина мови.
І жодної не обминають
слова ці,справедливі, пречудові.
(Л. Лужецька)
- Гра ”Зустріч іменника з прикметником“ (Додаток №3)
Завдання:
Випишіть іменники та пов’язані з ними прикметники, виділіть закінчення
Ой хвалилася та берізонька:
На мені кора та білесенька,
На мені листя та широке,
На мені гілля та високе.
(Укр. нар. пісня)
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленька дитинка.
Стиха вийшла виглядати,
Чи не вийде її мати.
(Леся Українка)
? У чому різниця між морфологічними ознаками іменника і прикметника? (Іменники належать до певного роду, а прекметники змінюються за родами)
VI . Закріплення знань, умінь і навичок
Гра ”Хто більше?”
Завдання:
До кожного зі слів доберіть якнайбільше прикметників.
Небо, річка, повітря, сонце.
Уведіть словосполучення з попереднього завдання в речення, утворивши текст-опис.
Перший ряд – весняної природи,
Другий ряд – літньої природи
Третій ряд – зимової природи.
Визначити, якими членами речення виступають прикметники
1.Відгадайте загадку:
Я веселий і звабливий,
Гарний,милий і красивий,
Несказанний,незрівнянний;
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно,
Відповім я залюбки
На питаннячко: який?
Маю ознаку придмета,
Називаюсь я … (прикметник)
2.Охарактеризуйте сьогоднішній урок, використовуючи лише прикметники.
VII.Домашнє завдання
1.Вивчити правило.
2.Виписати з художньго твору текст-опис на п’ять-шість речень і підкреслити в ньому прикметники.
3.Диференційоване завдання.
Скласти казку про двох друзів – іменника і прикметника.
|